Miyawaki mini erdő
30x sűrűbb
10x gyorsabb növekedésű
100% biodiverz
50-300 nm területen
A Miyawaki mini erdők nagyon gyorsan nőnek, sűrűbbek és nagyobb biológiai sokféleséget tartalmaznak a hagyományos erdősítéseknél, lenyűgözően összetett ökoszisztémák, amelyek az évek során önfenntartó növénytársulásokká érnek. Ezek a mini erdők könnyen ültethetők városi környezetben, például lakóövezetekben, iskolák udvarán, vállalati és gyári területeken, vagy bármely kihasználatlan városi telkeken. A Miyawaki erdőtelepítési módszerrel már több, mint 2000 erdőt hoztak létre szerte a világban.
A módszer közvetlenül a természeti folyamatokból és a biológiai sokféleségből merít ihletet: 15-30 különböző fa- és cserjefajt ültetnek együtt nagy sűrűségben, azután ezek a növény közösségek nagyon jól együttműködnek, és tökéletesen alkalmazkodnak a helyi időjárási viszonyokhoz.
A Miyawaki mini erdők hatékony szerepet játszanak a levegő tisztításában, elnyelik a zajt, vizet párologtatnak, esztétikai élmény nyújtanak, csökkentik a nyári hősziget effektust a városi környezetben.
A fák évente legalább 1 métert növekednek.
Az új erdő három éven belül eléri a biológiai ökológiai egyensúlyt.
Akira Miyawaki japán botanikus és a növényökológia szakértője, szakterülete a magvak és a természetes erdők kutatása. Világszerte tevékenykedik a természetes növényzet helyreállításának szakembereként a leromlott területeken. Akira Miyawaki botanikusprofesszor a feltalálója a róla elnevezett erdőültetési módszernek. 2006-ban Kék Bolygó díjjal tüntették ki, amely az ökológia Nobel-díjának felelő meg.
Miyawaki erdők a világban
Japán
India
Belgium
Hollandia
Egyesült Királyság
Ausztria
Ma szerte a világon ültetnek Miyawaki metódus szerint mini erdőket, többek közt: Japán, India, Belgium, Hollandia, Egyesült Királyság, Pakisztán, Franciaország, Banglades stb. Egyre több városi önkormányzat és vállalat karolja fel a mini erdők telepítést, ezzel is segítve a klímacélok elérését, a városok élhetőbbé tételét.
A Miyawaki erdők tulajdonságai
Sűrű
Sűrűbben ültetünk, mint a hagyományos erdőtelepítéseknél szokás. A Miyawaki erdőtelepítésnek a sajátja, az őserdő szerű megjelenés, koncentrált ültetés.
Biológiailag sokfélébb, gazdagabb
Nem csak fákatt ültetünk, hanem együttműködő növényközösséget hozunk létre. Egy-egy Miyawaki mini erdőbe 30-50 féle faj kerül elültetésre, ami elősegíti az állati és növényi fajok együttműködését, egy új lokális ökoszisztéma alakul ki.
Gyorsabb növekedés
A minierdő telepítése előtt, tápanyagban dús, erre a célra fejlesztett ültetőközeggel alapozzuk meg a leendő Miyawaki mini erdőt egészséges növekedését. A kedvező ültető közeg, a sűrű ültetés kedvez a gyors növekedésnek, a biológiai sokféleség kialakulásának. A Miyawaki mini erdőkben a fák átlagosan évente egy métert nőnek!
Őshonos fajok, önfenntartó ökoszisztéma
A Miyawaki mini erdőt a helyi környezethez igazított őshonos fajok kiválasztásával ületjük. A sokféleségének köszönhetően az mini erdő 3 év után önfenntartó ökoszisztémává fejlődik, a növekvő fák, cserjék egymást segítve alkotnak sűrű, egészséges, gyorsan növekvő életközösséget.
Miért éri meg Miyawaki mini erdőket telepíteni?
Az erdők szépítik és egészségesebbé teszik a városi környezetet mindenki számára.
Az erdők életteret biztosítanak a biológiai sokféleség számára.
Az erdők javítják a levegő minőségét, párologtatással szabályozzák a lokális hőmérsékletet.
Az erdők jelentős mennyiségű CO²-t tárolnak.
A sűrű növényzet csökkenti a zajt.
Miyawaki városi erdőt ültetni közösségi esemény.
A Miyawaki mini erdő telepítése
1. lépés – Talaj előkészítése
Helyszíni felmérés, mintavétel a talajból, meghatározzuk a leendő ültetőközeg minőségét és mennyiségét. A terep előkészítése során, rossz minőségű városi talajok esetében teljes talajcsere is szükséges lehet a kiválasztott magas tápanyag tartalmú, jó nedvességmegkötő ültető közeggel.
2. lépés - Fajok kiválasztása
Először az ökokörnyezet felmérése következik: azonosítjuk azokat az őshonos fajokat, amelyek az adott területen legalkalmasabbak az együttültetésre. Átnézzük az adott régió történeti feljegyzéseit, hogy megértsük, mi is az igazán őshonos. Összesen 15-30 fajt választunk ki a nagyméretű fáktól a bokrokig.
3. lépés - Ültetés
Tervet készítünk a Miyawaki mini erdő telepítésre. Gondolni kell arra, hogy az első 2-3 évben rendszeres öntözés szükséges, tehát legyen vízvételi pont, ugyancsak gondolni kell a talaj előkészítés során munkagépek mozgására, illetve jó, ha a leendő mini erdő körbe lesz kerítve.
A Miyawaki városi erdőt sűrűn ültetjük, négyzetméterenként legalább 3 fát ületünk, cserjéket, talajközeli fajokat, kúszónövényeket. A legtöbb mítosztól eltérően a csemeték nem a táplálkozásért küzdenek, hanem együttműködnek a túlélésért.
A Miyawaki mini erdő ültetése közösségi esemény, bevonhatók cégek munkatársai, önkéntesek, iskolai osztályok.
4. lépés - Mulcsozás
A palánták elültetése után a talajt vastag talajtakaróval kell rétegezni, jellemzően szalmával. Ez talajszigetelőként biztosítja a nedvesség megtartását.
5. lépés - Fenntartás
A növekedő csemeték gyomnövényekkel szembeni védelme érdekében a Miyawaki mini erdő az első 2-3 évben karbantartást igényel.
Az első három évben a növények körülbelül 5% elhal, viszont a többi növény, a jó minőségű, magas tápanyagtartalmú ültető közegnek hála megered, kialakul a biológiai egyensúly. A Miyawaki városi erdő rövid időn belül otthona lesz madaraknak, bogaraknak, gyíkok és sünök találnak benne ideális életteret.
Finanszírozás
A Miyawaki mini erdő ültetése kiváló alkalmat ad az együttműködésére, legyenek azok vállalatok, civil szervezetek, önkormányzatok és magánszemélyek. A Miyawaki mini erdő ültetése komplex folyamat, a helyszín kiválasztásától, a talaj előkészítésen át, az ültetésig és az utógondozásig.
A vállalatok a társadalmi felelősségvállalási stratégiájuk (CSR) részeként a Miyawaki mini erdő telepítésben, akár terület adományozóként, akár finanszírozóként, de önkéntes munkával is hozzájárulhatnak a város, a környezetük zöldebbé tételéhez. Az önkormányzatok is részesei lehetnek a Miyawaki mini erdők telepítésének, földterületek biztosításával, vagy finanszírozóként is nyújthatnak támogatást. Az iskolák és civil szervezetek is bekapcsolódhatnak a programba, beépíthetik a környezettudatossági programjaikba.