Stockholm Faültetési Rendszer | Gardenfutura
top of page

Stockholm Faültetési Rendszer

A 2010-es évek elején Stockholm belekezdett a nulla CO2 kibocsájtású zöld város programjának fejlesztésébe. Olyan komplex megoldásokat kerestek, amely egyszerre jár pozitív hatással a természeti környezetre, a városüzemeltetés érdekeire és a városlakók életminőségére. A Stockholm Faültetési Rendszer az egyik legsikeresebb program, amelyet büszkén és nagy bizakodással valósítunk meg Magyarországon!

A fák akár 150-200 évig is életben maradnak és optimálisan fejlődnek.

pexels-karolina-grabowska-4207892.jpg
Stockholm Faültetési Rendszer Svédország

A Stockholmban kifejlesztett és róla elnevezett faültetési rendszer a városi környezetben olyan élőhelyet hoz létre a fák gyökerének, amely lehetővé teszi számukra, hogy akár 150-200 évig is életben maradjanak és optimálisan fejlődjenek. Ennek legnagyobb haszonélvezői pedig a városlakók.

A Szivacsváros modell részeként alkalmazott technológia alapja a talaj megfelelő szerkezete, összetétele. Olyan ültetőközegeket, szerkezeti talajokat használunk, amelyekben létrejöhet és fennmaradhat az önfenntartó ökoszisztéma.

A váztalaj réseit finomszubsztrátummal töltjük ki, melynek bioszén tartalma hosszú időre tápanyagokat biztosít a fák számára, az esővíz pedig behatolhat a fák gyökérzónájába és ott el is tárolódik. Ez lehetővé teszi az esővíz helyben történő felhasználását, így csökkentve a fák öntözési igényét is.

A STOCKHOLM FAÜLTETÉSI RENDSZER ELŐNYEI

zajcsökkentés, Stockholm Faültetési Rendszer

Zajcsökkentés akár 10 dB-lel

CO2 megkötés, Stockholm Faültetési Rendszer

Évente 100 autókilométernyi CO2 megkötése

Vízpárologtatás, Stockholm Faültetési Rendszer

Napi 400 liter vízpárologtatás

Városok hőmérsékletének csökkentése, Stockholm Faültetési Rendszer

Hűtés 5°C-ig

Csapadékhasznosítás, Stockholm Faültetési Rendszer

Vízvisszatartás akár

5000 liter fánként

Finompor szűrés, Stocholm Faültetési Rendszer

Évente 1,3 kg finompor szűrés

SZOLGÁLTATÁSOK

JELENLEGI RENDSZEREK

A gyengén növekvő és fejlődésükben elakadt városi fák nemcsak szomorú városképet jelentenek, hanem kihasználatlan lehetőség a városok számára, hogy jobb életminőséget kínáljanak lakóiknak. A városok - függetlenül attól, hogy falvak vagy megavárosok - egyre inkább küzdenek a következő problémákkal:

audio-2027154_1280_edited.jpg
Magas zajszint
co2_edited.png
Túl magas CO2 érték
25009_edited_edited.jpg
Szennyvíz problémák
thermometer-4353318_1920_edited.jpg
Túlmelegedés
thunderstorm-1987404_1280_edited.jpg
Viharok esetén magas kockázatok
architecture-107598_1920.jpg
Szomorú városkép
city-5182531_1920_edited.jpg
Rossz városi levegő

A jelenleg jellemzően használt 1,5 m x 1,5 m x 1 m méretű ültető gödrökben, nem is beszélve a felszín feletti favermekről, a fák nem fejlődhetnek ki a felületek lezárása miatt. A gyökerek bezáródnak, túl kevés víz jut a gyökerekhez,  a tápanyagellátás több mint korlátozott.

A következmény a nagyon gyenge növekedésű, betegségektől szenvedő és érzékeny fák. A felszíni vizek nagy része nem érhető el a fa számára, hanem szennyvízcsatornán keresztül elvezetik, ami viszont ártalmatlanítási költségeket jelent a közösség számára.

Az egészséges és jól fejlett városi fák számos előnyt jelenthetnek, mint tüdő és szűrők a városok számára. Az SFR lehetőséget kínál a városüzemeltetők és a nagyvárosi területek lakói számára a legmagasabb minőségű fásított terek létrehozására.

SZERKEZETI TALAJ
Paradigmaváltás a faültetésben, a városüzemeltetésben

Rétegrend, Stockholm Faültetési Rendszer

A szerkezeti talaj egy zúzott kőzet alapú termőközeg, amely képes alátámasztani a gyalogos és a járműforgalom úttestét, ezért használatuk lehetővé teszi a fagödrök meghosszabbítását a szilárd burkolt felszín alatt. Ez lehetővé teszi a tervezők számára, hogy elegendő talajt biztosítsanak ahhoz, hogy egy fa egészséges és érett legyen.

 

Strukturális talajú gödrök tervezésekor a tetőkről, utakról és aszfaltozott felületekről összegyűlt csapadékvíz a fa gödrébe kerül. Az ilyen megközelítéssel telepített fák és fagödrök hozzájárulnak a csapadékvíz-gazdálkodási rendszerekhez, azaz a vizet a helyszínen tartják!

Az építési kivitelezéseknél használt tipikus gépek felhasználhatók  a szerkezeti talajok kialakításkor, ami azt jelenti, hogy könnyen megvalósíthatóak. Az egyszerű kialakítás lehetővé teszi a szerkezeti talajok utólagos feltárását a burkolat lefektetése után is, ha bármilyen későbbi talajmunkára van szükség.

Finomszubsztrátum, funkcionális talajok, Stockholm Faültetési Rendszer
Finomszubsztrátum

A kövekből/betonzúzalékból épített durva szerkezet pórusait speciális finomszubsztrátummal töltjük fel. Erre a célra egy speciális terméket fejlesztettünk ki, melynek alapja a bioszén. A Talajaktivátor termékünk egy aktivált bioszén, amely biztosítja a megfelelő tápanyagokat és mikrobiológiát a fa egészséges növekedéséhez, továbbá több száz évig stabil is marad. A Finomszubsztrátum 1 rész Talajaktivátorból és 4 rész mosott kvarchomokból áll.

A HUMUSLINE Talajaktivátor és a HUMUSLINE Finomszubsztrátum termékünkről itt olvashat bővebben.

AZ SFR TERVEZÉSÉNEK ALAPJAI

 

A városi fák legjobb hosszú távú előnyeinek kihasználása érdekében olyan fagödröket kell terveznünk, amelyek lehetővé teszik számukra, hogy elérjék életciklusuk érett szakaszát, ahol hosszú évekig fennmaradnak, kevés karbantartási igény mellett.

 

A fák a fenntartható vízelvezető rendszer fontos részét képezhetik. Nagy mennyiségű vizet vonnak fel a talajon keresztül, leveleik pedig felfogják és lassítják a vizet, mielőtt az a földre érne. A fa gyökerei a talajból és a talajvízből is képesek elnyelni a szennyező anyagokat. Ezért fontos, hogy a fagödröket integrálva legyenek a csapadékvíz rendszerbe.

Ingyenes tervezési segédlet a tervezők, kivitelezők számára

  • Különböző burkolatú sablon keresztmetszeti tervek

  • egy rendszer leírás, ami az SFR módszer kivitelezési, tervezési, gyakorlati szempontjait is bemutatja.

  • A tervrajzokat kérés esetén .dwg formátumban is át tudjuk adni.

3 FŐ TERVEZÉSI ALAPELV

Talaj, Stockholm Faültetési Rendszer tervezés
Talaj mennyisége

A tervezőknek elegendő talajt kell megadniuk ahhoz, hogy a fát érett méretükben támogassák. Fa érett állapotú méretéhez mérten ez 15-30 m3/fa.

Vízellátás, Stockholm Faültetési Rendszer tervezés
Víz

A fáknak folyamatos vízellátásra van szükségük, ha virágozni akarnak. A városi környezetben a fa vízellátása természetesen fenntartható, ha az esővizet összegyűjtik és a fa gödrébe vezetik.

Levegőztetés, Stockholm Faültetési Rendszer tervezés
Levegő

A gyökerek és a talaj organizmusai lélegeznek a növekedéshez szükséges energia előállításához, amely folyamat oxigént igényel. Ezért utakat kell biztosítani a talaj és a föld feletti légkör gáznemű cseréjéhez, valamint biztosítani kell, hogy a talaj stabilan porózus maradjon.

AZ ELSŐ MEGVALÓSULT PROJEKT MAGYARORSZÁGON

STOCKHOLM FAÜLTETÉSI RENDSZERREL ÚJULT MEG
A GÖNCZ ÁRPÁD PARK ÓBUDÁN

TOVÁBBI MEGVALÓSULT PROJEKTEK

TANÁCSADÁSI SZOLGÁLTATÁSOK

 

A Gardenfutura az SFR technológia szakértője és ezt tanácsadói szolgáltatásként, valamint alapanyag ellátóként kínálja. Segítséget nyújthatunk a projekt minden szakaszában, a kezdeti tervezéstől kezdve a részletes tervezésig és a favermek telepítésének helyszíni felügyeletéig.

 

Vegye fel a kapcsolatot, ha bármilyen kérdése van a tervezéssel vagy kivitelezéssel, a szerkezeti talajok felhasználásával kapcsolatban. Csapatunkkal részletes válaszokat adunk Önnek.

KÉRDÉSE VAN?

Szőllősi Gábor, Gardenfutura

Szőllősi Gábor

Stockholm Faültetési Rendszer, Arany János utca, Budapest, V. kerület
bottom of page